fbpx

Zakup mieszkania – a wybór piętra. Parter czy piętro – gdzie kupić mieszkanie

Parter czy piętro – gdzie kupić mieszkanie?

Znalezienie idealnego mieszkania jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Obecnie przyszli właściciele mogą wybierać z szerokich i różnorodnych ofert kupna. Coraz większe wymagania stawiane przez Klientów wymuszają na deweloperach tworzenie nowoczesnych, przestronnych wnętrz, które po zakupie lokalu będą mogli dowolnie zaaranżować. Jednak kwestia wygody czy lokalizacja to tylko niektóre wytyczne, które należy wziąć pod uwagę. Najwięcej dylematów pozostawia wybór piętra – które będzie najlepsze i dlaczego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Zakup Mieszkanie na parterze

Mimo tego, że przez długi czas lokalizacja ta kojarzyła się negatywnie, to obecnie, ze względu na praktyczne rozwiązania wykorzystywane w nowym budownictwie, znowu zaczyna cieszyć się popularnością. Głównie dlatego, że stosowane materiały pozwalają znacznie lepiej ocieplić taki lokal, a przy tym dobrze go wygłuszyć przed nadmiernym hałasem. Coraz częściej mieszkania na parterze wyposażane są w niewielkie ogródki przeznaczone do prywatnego użytku właścicieli, co znacznie zwiększa ich atrakcyjność wśród kupujących. Kolejną zaletą mieszkania na parterze jest niska cena, która zawsze jest mniejsza niż ta, którą należy zapłacić za lokal na piętrze.

Lokal na parterze dla kogo?

Z pewnością będzie to dobre rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych, które mają problem z samodzielnym poruszaniem. Przede wszystkim dlatego, że będą one niezależne od windy i nawet w razie awarii dźwigu bez problemu dostaną się do domu.

Zakup mieszkania a wybór piętra?

Wybierając lokal należy zwrócić uwagę na wiele elementów, które mogą mieć w przyszłości wpływ na komfort życia. Warto również pamiętać o tym, że wybór piętra to kwestia indywidualnych upodobań i preferencji. Do zdecydowanych zalet mieszkania powyżej parteru należy większe poczucie bezpieczeństwa, a także mniejszy hałas, ponieważ im wyżej będzie znajdował się nasz lokal, tym mniej osób będzie obok niego codziennie przechodzić.

Lokal na ostatnim piętrze, podobnie jak na parterze ma swoje zalety i wady. Do plusów należy przede wszystkim ładny widok, a także brak konieczności zasłaniania okien przed przechodniami. Dużą zaletą jest również dobre nasłonecznienie, ponieważ bez względu na jego położenie i tak dociera do niego dużo więcej światła niż do obiektów znajdujących się na niższych piętrach. Mimo tego, że przez wiele lat lokale usytuowane najwyżej kojarzone były negatywnie – wpływ na to miały głównie duże zmiany temperatur i konieczność pokonywania wielu schodów. Obecnie są coraz bardziej pożądane, a to dzięki rozwojowi budownictwa zapewniającego bardzo dobrą izolację oraz windy.

Lokal na ostatnim piętrze – dla kogo?

Sprawdzi się dla osób ceniących sobie prywatność i piękne widoki. Lokale na najwyższym poziomie budynku, często mają formę apartamentów, dzięki czemu są dużo większe niż pozostałe.

Mieszkanie na parterze, a mieszkanie na piętrze

Mimo wielu możliwości osoby decydujące się na zakup lokalu dla siebie lub pod wynajem najczęściej wybierają te znajdujące się pomiędzy – najczęściej na pierwszym lub drugim piętrze. Takie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne i pozwala uniknąć wad związanych z mieszkaniem na skrajnych wysokościach. Jednak nawet w przypadku takiego lokalu warto mieć na uwadze otoczenie oraz to w jaki sposób zagospodarowany został budynek. Jeśli na parterze znajdują się lokale usługowe albo obiekt umiejscowiony jest w centrum miasta, hałas z ulicy może być uciążliwy na każdej wysokości. Dlatego tak ważne jest, aby przed zakupem rozważyć wszystkie możliwości.