Istnieją takie sytuacje, kiedy bycie dociekliwym jest wręcz wskazane. Tak jest w przypadku zakupu nieruchomości. Zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji, warto przygotować sobie listę najistotniejszych pytań i przeanalizować uzyskane odpowiedzi. Dzięki temu możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek w przyszłości. Zatem, o co pytać przy kupnie mieszkania?
Kwestia numer 1: Jaka jest cena lokalu i szacunkowe koszty utrzymania?
O co pytać przy kupnie mieszkania? Przede wszystkim o kwestie finansowe. Zazwyczaj cena podana w ofercie podlega negocjacjom, dlatego warto zrobić rozeznanie na rynku, by mieć świadomość, ile rzeczywiście może być wart dany lokal. Należy również pamiętać o dodatkowych, stałych kosztach, takich jak czynsz i media. Przy okazji warto spytać, gdzie znajdują się liczniki oraz zawory i sprawdzić, czy mamy do nich swobodny dostęp.
Kwestia numer 2: Ile wynosi metraż lokalu i czy istnieje możliwość dowolnej przebudowy?
Układ pomieszczeń nie zawsze jest zgodny z naszymi oczekiwaniami. Dlatego zamiast rezygnować z danego lokalu, warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość przebudowy poprzez na przykład zburzenie ścian. Dla osób posiadających małe dzieci oraz zwierzęta równie ważna będzie kwestia zabudowy balkonu/tarasu – warto poruszyć tę kwestię przed dokonaniem transakcji. Zdarza się bowiem, że nawet w mieszkaniach własnościowych nie można zakładać na przykład siatek na balkonach.
Kwestia numer 3: Jaki jest stan prawny nieruchomości?
Problemy z własnością, zaległości czynszowe, obciążenie służebnością bądź hipoteką – to tylko niektóre z przykrych niespodzianek, jakie mogą nas spotkać, gdy nie zachowamy należytej ostrożności przy zakupie lokalu. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzić informacje w księdze wieczystej – w tym celu wystarczy poprosić właściciela o podanie numeru księgi wieczystej.
Kwestia numer 4: Jaki jest stan techniczny lokalu i budynku?
To podstawowa kwestia. Przed podjęciem decyzji o zakupie, koniecznie należy zapytać o datę i zakres ostatniego remontu, stan wszelkiego rodzaju instalacji, szczelność okien i drzwi, suchość ścian i sufitu i nie tylko. Warto również poprosić o informacje na temat planowanych prac w obrębie budynku (na przykład ocieplenie, remont klatki schodowej, itp.). Ocenę stanu technicznego przed kupnem lokalu warto powierzyć fachowcowi.
Kwestia numer 5: Kiedy właściciel może opuścić mieszkanie?
Niektóre lokale są dostępne od ręki, inne natomiast dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Dlatego warto od razu omówić tę kwestię, by móc zaplanować przeprowadzkę, remonty, itp.
Kwestia numer 6: Czy do mieszkania przynależy piwnica/komórka lokatorska/miejsce parkingowe?
Dodatkowe miejsce na przechowywanie rowerów, wózków, narzędzi, itp. jest szczególnie ważne w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Dlatego warto nie tylko o nie zapytać przed kupnem nieruchomości, ale też poprosić o możliwość ich obejrzenia. Nie bez znaczenia jest również kwestia miejsc parkingowych dla mieszkańców danego osiedla.
Kwestia numer 7: Czy lokal sprzedawany jest wraz z wyposażeniem?
Istotne zagadnienie stanowi wyposażenie lokalu. Dostępne są zarówno nieruchomości gotowe do zamieszkania, jak i wymagające wyposażenia od A do Z. Dlatego warto od razu uzgodnić tę kwestię ze sprzedającym.
Mamy nadzieję, że udało nam się nieco rozjaśnić kwestię tego, o co pytać przy kupnie mieszkania. Należy jednak pamiętać, że ile osób, tyle różnych potrzeb i oczekiwań. Dlatego warto na spokojnie przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania, a także sytuację na rynku nieruchomości, by móc solidnie przygotować się do prezentacji i zadać pytania, które ułatwią podjęcie decyzji.
Pamiętajmy, że zakup nieruchomości to poważna inwestycja i bardzo ważne jest, by przed podjęciem ostatecznej decyzji uzyskać od sprzedającego jak najwięcej informacji. Co więcej, warto je skonfrontować z informacjami uzyskanymi z innych źródeł (na przykład od potencjalnych sąsiadów, z forum internetowego, tematycznej grupy w mediach społecznościowych, itp.). Nie należy bać się niewygodnych pytań – jeśli sprzedający nie ma nic do ukrycia, nie powinny go urazić nawet najbardziej dociekliwe pytania dotyczące lokalu i okolicy.