fbpx

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

Jedną z najważniejszych decyzji w życiu stanowi niewątpliwie zakup mieszkania. Jest to poważna inwestycja, dlatego zanim dojdzie do sfinalizowania transakcji, należy zwrócić uwagę na znacznie więcej kwestii aniżeli cena i lokalizacja. Dzięki dokładnej analizie nawet z pozoru błahych kwestii, możemy uniknąć wielu problemów w przyszłości. Powstaje zatem pytanie: Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

1. Lokalizacja

Centrum miasta kusi licznymi udogodnieniami. Bliskość sklepów, komunikacji miejskiej, rozrywek kulturalnych… Jest jednak druga strona medalu – im bliżej centrum, tym mniejsze szanse na ciszę i spokój. Obrzeża miasta z kolei kuszą spokojem oraz bliskością terenów zielonych. Dojazdy do pracy czy szkoły mogą być jednak zbyt czasochłonne, mogą też wiązać się z koniecznością stania w korkach niemal każdego dnia. Jak widać, każda lokalizacja ma zarówno zalety, jak i wady. Dlatego tak ważne jest, by przeanalizować nasze potrzeby i dopasować lokalizację do naszego trybu życia.

2. Metraż

Zakup nieruchomości do zazwyczaj inwestycja na lata. Dlatego warto pomyśleć o planach na przyszłość. Singlom oraz bezdzietnym parom zdecydowanie wystarczą kawalerki lub lokale dwupokojowe. Jeśli jednak planujemy potomstwo czy też przygarnięcie psa lub kota, warto zastanowić się nad większym metrażem. Może się bowiem okazać, że po kilku latach zacznie brakować miejsca i trzeba będzie rozglądać się za nowym lokum.

3. Stan techniczny

Zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego mogą posiadać wady. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej, wentylacji, instalacji gazowej, szczelność okien i drzwi, suchość ścian oraz sufitów i nie tylko. W tym celu warto udać się na prezentację z zaufanym fachowcem, który nie tylko podpowie, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, ale przede wszystkim sprawdzi i oceni stan lokalu.

4. Cena + wysokość czynszu

Dla niektórych osób jest to najważniejszy aspekt. Należy jednak pamiętać, że nie warto kierować się wyłącznie ceną. Bardzo ważne jest, by cena była adekwatna do rzeczywistej wartości nieruchomości. Należy również uważać na wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty – w uniknięciu przykrych niespodzianek powinno pomóc dokładnie sprawdzenie informacji zawartych w księdze wieczystej, a także fachowa ocena stanu technicznego nieruchomości.

Co jeszcze warto sprawdzić przy kupnie mieszkania? Nie bez znaczenia jest wysokość czynszu i dodatkowych opłat. Warto zapytać o szacunkowe, miesięczne koszty utrzymania lokalu (co ciekawe, w zależności od wspólnoty/spółdzielni wysokość opłat stałych może się znacznie różnić).

5. Skomunikowanie z innymi częściami miasta

Warto wybrać mieszkanie w takiej dzielnicy, z której bez problemu dostaniemy się do pracy czy też szkoły. Dlatego istotną kwestią do sprawdzenia przed dokonaniem transakcji jest połączenie z interesującymi nas częściami miasta. Warto sprawdzić połączenia zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. W przypadku osób poruszających się autem równie ważna będzie kwestia miejsc parkingowych. Dogodne rozwiązanie stanowi możliwość wykupienia miejsca parkingowego na osiedlu bądź w podziemnym garażu.

6. Bliskość sklepów, szkół i innych niezbędnych obiektów

Nawet najpiękniejsze lokum nie pozwoli stworzyć idealnego miejsca do życia, jeśli w okolicy nie będą znajdowały się interesujące nas obiekty. Zatem, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? W zależności od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań, warto sprawdzić, czy w pobliżu znajdują się sklepy, apteki, szkoły, żłobki, kościoły, lokale gastronomiczne czy też placówki medyczne.

Co sprawdzić przy kupnie mieszkania – dodatkowe udogodnienia

Podstawowym udogodnieniem jest winda. W przypadku lokali na parterze bądź niskich piętrach jej brak nie stanowi problemu, jednak w przypadku na przykład czwartego piętra na dłuższą metę może to być kłopotliwe. Brak windy może okazać się problematyczny także wtedy, gdy zaczniemy tracić sprawność fizyczną lub gdy pojawią się dzieci, a wraz z nimi konieczność wnoszenia wózka. Dlatego warto myśleć nie tylko o tym, co tu i teraz, ale także o tym, co może przynieść przyszłość.

Równie istotne są takie udogodnienia jak balkon, taras, komórka lokatorska, suszarnia, rowerownia, plac zabaw, patio do wyłącznej dyspozycji lokatorów czy też monitoring.

Jeśli nadal zastanawiacie się, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, polecamy dokładne przeanalizowanie swoich potrzeb – zarówno na tę chwilę, jak i tych, które mogą pojawić się za kilka lat. Dzięki temu uzyskamy gotową listę tego, co sprawdzić przy kupnie mieszkania.