fbpx

Jakie mieszkanie dla 3 osobowej rodziny?

W Polsce już od wielu lat model rodziny 2+1 należy do jednego najpopularniejszych. Dlatego właśnie tak wiele małżeństw i par z dziećmi lub dziadkami szuka własnego „M”. Odpowiednie mieszkanie dla 3 osób nie musi być bardzo duże. Wystarczy mały kącik, by czuć się bezpiecznie i przytulnie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, szukając mieszkania dla 3-osobowej rodziny? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami.

Mieszkanie dla 3 osób – optymalny metraż

Jest to jeden z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się jakie mieszkanie dla 3-osobowej rodziny będzie najlepsze. Z reguły przyjmuje się, że odpowiedni metraż takiej nieruchomości wynosi około 50-60 metrów kwadratowych. Niemniej jednak wybór zależy od wielu czynników, takich jak tryb życia czy plany życiowe domowników. Wybór zbyt dużej przestrzeni może utrudnić stworzenie przytulnej atmosfery, z kolei zbyt małe mieszkanie dla 3 osób może być przytłaczające i szybko zostać zagracone. Ważne, by każdy domownik miał swój własny kąt. Warto również dodać, że pary, które myślą o dalszym powiększaniu rodziny mogą zastanowić się nad wyborem lokalu z większą liczbą pomieszczeń.

Liczba pokojów

Jeśli nieruchomość ma zamieszkiwać rodzina, o wiele łatwiej urządzić klasyczne 3-pokojowe mieszkanie niż np. lokal w stylu studio. Otwarta przestrzeń może wbrew pozorom ograniczać komfort każdego domownika. Z kolei wyodrębnione, nawet małe pokoje są łatwe w aranżacji i zagospodarowaniu. Jeśli chcemy mieć osobne sypialnie, to wybór 3-pokojowego lokum jest jedyną słuszną opcją, chyba że w planach rodziców jest powiększenie rodziny. Wtedy, jeśli posiadamy odpowiedni budżet, zamiast małego gniazdka możemy od razu wybrać większy lokal.

Prestiżowa lokalizacja nieruchomości

Zakładając, że mowa o rodzinie 2+1, warto postawić na dogodną lokalizację. W wypadku świeżo upieczonych rodziców ważna jest odległość do żłobka/przedszkola. Należy również zwrócić uwagę, by starsze dzieci nie miały daleko do szkoły. Jeśli planujemy dzielić lokum z dziadkami, to istotna będzie także odległość do najbliższej przychodni zdrowia.

Połączenie z innymi częściami miasta

Osoby na co dzień poruszające się komunikacją miejską powinny sprawdzić wcześniej, gdzie znajduje się najbliższy przystanek autobusowy, tramwajowy czy stacja metra. Ponadto warto dowiedzieć się, jak skomunikowana jest dana dzielnica z resztą miasta. Przykładowo, czy podróż do szkoły lub pracy będzie wymagała przesiadki. Posiadacze samochodu powinni upewnić się, jak wygląda sytuacja z parkingiem przy inwestycji – czy jest możliwość kupna miejsca parkingowego, czy może należy wykupić identyfikator parkingowy mieszkańca danej dzielnicy.

Jak urządzić 3-pokojowe mieszkanie?

Aranżacja wnętrz zależy w zdecydowanej większości od potrzeb domowników. Przykładowo, inaczej urządzimy mały dom pary z dzieckiem, a inaczej pary mieszkającej z babcią lub dziadkiem. Warto dodać, że 3-pokojowe mieszkanie to również dobry start dla młodych par, które myślą o założeniu rodziny. Na początku w dodatkowym pomieszczeniu możemy urządzić domowy gabinet lub pokój gościnny.