fbpx

Funkcjonalne mieszkanie dla 4-osobowej rodziny

Jednym z najpopularniejszych modeli rodziny w Polsce jest od lat ten czteroosobowy. Chcąc zapewnić każdemu z jej członków optymalny komfort i zachowanie prywatności oraz decydując się na własne „M” warto uwzględnić kilka ważnych czynników. Małe mieszkanie dla 4-osobowej rodziny? Brzmi jak niemałe wyzwanie. Niemniej jednak nawet skromny budżet pozwala na uzyskanie fantastycznego efektu. Należy pamiętać jedynie o kilku aspektach, które pomagają tworzyć w pełni funkcjonalne i przytulne wnętrza, wygodne dla każdego z domowników.

Mieszkanie dla 4 osób – o czym warto pamiętać?

Jak w wypadku każdego wnętrza, musimy przede wszystkim myśleć o naszych potrzebach i preferencjach. To zależnie od nich zmieniają się kryteria brane pod uwagę przed kupnem własnej nieruchomości. Oprócz metrażu warto więc zastanowić się, czy zależy nam na wydzielonej kuchni, czy na przykład chcemy mieć oddzielną sypialnię. Dla miłośników architektury wnętrz równie ważny jest układ pomieszczeń oraz liczba okien.

Małe mieszkanie dla 4 osób – magia funkcjonalnych wnętrz

Aktualnie nawet małe wnętrza kryją w sobie ogromny potencjał. Dlatego właśnie nawet 4-osobowe rodziny chętnie korzystają z mniejszych metraży. Kluczem do sukcesu jest starannie zaprojektowany układ mieszkania. Rynek ofert jest bogaty w nowoczesne i małe lokale, które powstają z myślą nie tylko o singlach, ale i dużych rodzinach. Pamiętaj jedynie, by w wypadku małych wnętrz postawić na ergonomiczne rozwiązania – szafy wnękowe, pojemne szafy typu komandor, rozkładane stoły, czy nowoczesne systemy szafek kuchennych, a nawet zabudowę sufitu. Dzięki funkcjonalnym meblom do przechowywania pomieścisz dużo rzeczy bez zabierana cennej przestrzeni.

Pokój dla dzieci w małym mieszkaniu

Jeśli maluchy są w podobnym wieku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkały w jednym pokoju. Wtedy bez problemu możemy wybrać 3-pokojowe gniazdko. Wówczas także bardzo przydatne okazują się łóżka piętrowe – nie zabierają dużo miejsca, a gwarantują każdemu z maluchów własną przestrzeń do spania. Jeśli jednak dzieci dzieli spora różnica wieku, warto wybrać lokum z większą liczbą pokojów. Dzięki temu każdy członek rodziny ma swój własny kąt.

Mieszkanie dla 4 osób a dodatkowy pokój

Dodatkowy pokój przydaje się również, gdy opiekujemy się starszym lub schorowanym rodzicem. Własna przestrzeń pozwoli czuć się mu komfortowo. Ponadto nadplanowe pomieszczenie można śmiało wykorzystać jako gabinet lub pokój gościnny. Jeśli w planach znajduje się powiększanie rodziny, to można później zmienić dodatkowe pomieszczenie w pokój dla dziecka.

Własne „M” – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Inne aspekty, które warto wziąć pod uwagę, szukając małego mieszkania dla 4 osób, to z całą pewnością lokalizacja. Każda rodzina 4-osobowa, szczególnie jeśli obejmuje dzieci w wieku szkolnym lub młodsze, musi pamiętać o żłobkach, przedszkolach i szkołach w pobliżu domu. Równie ważna jest odległość do najbliższego przystanku komunikacji miejskiej. W wypadku mieszkania z dziadkami można także rozejrzeć się za pobliskimi przychodniami.